Využití konopných semen v denní stravě

Jednou z nejčastěji kladených otázek, které dostávám od svých čtenářů, je: "Je v pořádku jíst konopná semena každý den?" Odpověď je jednoduchá. Ano, je to v pořádku. Konopná semena jsou výživně bohatá a mohou být součástí vaší každodenní stravy za předpokladu, že je konzumujete s mírou. Ale už nebudu dál odbočovat, pojďme se ponořit do fascinujícího světa konopných semen.

Co jsou konopná semena?

Možná se ptáte, co vlastně tato malá semínka tak výjimečná. Konopná semena pocházejí z rostliny konopí, přesněji ze samičích květů. Nebojte, nejedná se o ten typ konopí, který se používá pro výrobu marihuany - z tohoto důvodu můžeme tato semena naprosto legálně konzumovat. Jsou výjimečná hlavně svým složením. Obsahují totiž všechny esenciální aminokyseliny a téměř všechny důležité vitamíny a minerály, které naše těla potřebují pro správné fungování. A to ještě není vše. Jsou skvělým zdrojem vlákniny a kvalitních rostlinných proteinů. A navíc jsou chutné! Není divu, že se jim říká "superfood".

Výživový profil konopných semen

V jedné porci (tři lžíce) konopných semen naleznete 10 gramů proteinů, 14 gramů tuků (z toho 1,5 g nasycených), 2 gramy vlákniny, 20% doporučené denní dávky (DDD) vápníku, 45% DDD hořčíku, 25% DDD železa a 110% DDD manganu. Navíc obsahují zdravé tuky, jako jsou omega-3 a omega-6 mastné kyseliny a gamma-linolenovou kyselinu, která je známá svými protizánětlivými vlastnostmi. Opravdu se jedná o výživově bohaté potraviny!

Přínosy konopných semen pro zdraví

Konopná semena mají mnoho zdravotních výhod, které jsou podpořeny vědeckými studiemi. První oblastí, kterou bych ráda zdůraznila, je srdeční zdraví. Díky obsahu omega-3 a omega-6 mastných kyselin konopná semena přispívají k udržení zdraví srdce a cév. Tyto kyseliny jsou pro naše těla nezbytné a musíme je získat z potravy, protože je samy nejsme schopni vytvářet. Konopná semena jsou jednou z nejlepších rostlinných zdrojů těchto esenciálních mastných kyselin.

Za druhé, konopná semena jsou skvělá pro správné fungování trávicího systému. Jak už jsem zmínila, jsou velmi bohatá na vlákninu, což podporuje zdravou střevní mikroflóru a pomáhá při prevenci zácpy. Pokud máte problémy s trávením, zvažte pravidelnou konzumaci konopných semen.

Třetí přínos se týká našeho pokožky. Konopná semena obsahují vitamín E, který je důležitý pro zdravou pokožku. Může napomoci při léčení kožních problémů jako je akné nebo ekzém a celkově podporuje zdravý vzhled pokožky. Nemluvě o tom, že vitamín E je silný antioxidant, který bojuje proti škodlivým volným radikálům.

Další oblastí, kterou nelze přehlédnout, je duševní zdraví. Konopná semena obsahují aminokyselinu tryptofan, který je předchůdcem neurotransmiteru serotoninu. Serotonin je často nazýván "hormonem štěstí", protože přispívá k našemu pocitu pohody a štěstí.

Jednou jsem se rozhodla zkusit konopná semena. Bylo to v době, kdy jsem se cítila stále unavená a vyčerpaná. Byl to takový ten stav, kdy se prostě nemůžete dostat z postele a nemáte na nic energii. Po několika týdnech pravidelné konzumace konopných semen jsem si všimla obrovského rozdílu. Mohla bych říct, že mi konopná semena dala zpět mou energii a životní elán. A od té doby je konzumuju každý den. Myslím, že je to super doplněk stravy a doporučila bych je každému.

Pojďme se nyní podívat, jak konopná semena zařadit do vašeho každodenního jídelníčku.

Návrhy na zařazení konopných semen do stravy

Konopná semena jsou velmi universální a lze je zařadit do mnoha různých jídel. Já osobně je miluju v smoothie. Stačí jen pár lžic konopných semen do vašeho oblíbeného smoothie a máte skvělý, výživný start do dne. Také je můžete přidat do vašich oblíbených cereálií nebo ovesné kaše pro extra dávku proteinů a zdravých tuků. Jsou také skvělou přísadou do salátů, kde přidají krásnou křupavou texturu.

Zkuste konopná semena rovněž přidat do svých oblíbených pečiv, koláčů nebo sušenek. Přidají jim extra chutnost a výživový obsah. Já je například často používám do svých domácích proteinových tyčinek. Skvěle se hodí také jako posyp na chleba nebo do různých slaných pomazánek.

V neposlední řadě je můžete samozřejmě jíst i samotné, jako zdravou svačinu mezi jídly. Jen si vezměte s sebou balení konopných semen a máte rychlý a zdravý zdroj energie kdykoliv během dne.

Závěrem chci říct, že konopná semena jsou skvělým doplňkem vašeho jídelníčku. Jsou výživně bohatá, chutná a veskrze univerzální. A pokud se ptáte, zda je v pořádku je jíst každý den, odpověď je ano. Vždy ale pamatujte na to, že i když jsou konopná semena zdravá, měli byste je konzumovat s mírou a ujistit se, že jejich konzumace je součástí vyvážené a zdravé stravy. Takže směle do toho, vyzkoušejte konopná semena a užijte si jejich výhody!

Post-Comment