Jak se zbavit kašle z HHC

Kašel – nepříjemný a někdy opravdu ubíjející nezvaný host, který se k nám rád připlíží a nepříjemně zdržuje. Než se pustím do hlubin rad a triků, které nám příroda a lékárna nabízí, měli bychom si ujasnit co vlastně HHC (Hyperkapnický Hypoxický Kašel) je. Jedná se o reflexní reakci, která má za úkol odstranit z dýchacích cest hlen či cizí částice. Co je ale opravdu zajímavé, tak HHC není jen o nepříjemnostech, ale také o obraně našeho těla. Jakmile ucítíte, že se kašel hlásí, je dobré začít jednat. Přece nechcete prosedět celé zimní večery s kančí rodinkou čajíčků a kapesníčky, že?

Přírodní zbraně proti kašli

Moje babička vždy říkala, že v přírodě si lze najít lék na všechno, a kašel nevyjímaje. Nemusíme hned běžet pro chemii, když nám stačí zabrouzdat do bylinkové zahrádky. Med, zázvor, citron a česnek, to jsou hrdinové na pole bojiště proti kašli. Čaj s medem a citronem piju jako prevenci, ale když už to kašlání nějak přecení, přihodím tam i kus zázvoru. Zázvor je známý svými protizánětlivými vlastnostmi a také pěkně zahřeje. Pak je tu ještě česnek, s ním to ale chce trošku opatrnosti, aby jste z něj neudělali odpuzovač nejen virů, ale i lidí kolem vás.

Babské rady

No a když se zmíním o babských radách, nemohu opomenout cibulový sirup. Ano, vím, při představě cibulového sirupu se vám možná dělá trochu nevolno, ale věřte mi, na kašel to je skvělý společník. Cibule má antibakteriální a protizánětlivé účinky a může pomoci při zklidnění podrážděného hrdla. Stačí cibuli nakrájet, posypat cukrem nebo polit medem a nechat odstát, dokud cibule nesoustředí šťávu, která se poté lze konzumovat. A nedělejte ty grimasy, na chuť si člověk zvykne a zdraví je přeci jen důležitější.

Když nepomáhají ani bylinky

Je ale pravda, že ne vždy nám příroda stačí a je třeba sáhnout po něčem silnějším. V lékárnách nabízejí hromadu léků proti kašli – antitusika, expektorancia a kombinované přípravky. Ale jak mezi nimi vybírat? Antitusika pomáhají tlumit kašel, pokud je suchý a neproduktivní. Expektorancia zase, pokud potřebujete odbourat hlen. Klíčem je rozpoznat, jaký kašel vás trápí. Máte-li produktivní kašel, chcete věci vykašlat, doslova a do písmene. Já osobně přísahám na sirup z jitrocele nebo sirup s ivou bylinnou, který pomůže zkapalnit hlen a usnadní vykašlávání.

Styl života a jeho vliv na kašel

Nemůžeme ale zapomenout ani na to, že našim dýchacím cestám prospívá i čerstvý vzduch a dostatečná hydratace. Pravidelnými procházkami a dostatkem tekutin tělo lépe zvládá odolávat nástrahám, jako je kašel. Ano, vím, že když to řádně kazí, nejraději zůstávám doma pod dekou s kafem nebo čajem, ale čerstvý vzduch je zkrátka čerstvý vzduch. A vypitý litry vody? Ty vám odeženou také spoustu jiných potíží, takže dvě mouchy jednou ranou.

Vlhkost vzduchu a odpočinek

Zkuste také do svého domova zařadit zvlhčovač vzduchu. Sálavé topení bývá v zimě zabijákem vláhy v domácnosti a suchý vzduch může podráždit už tak rozlícené hrdlo. Vlhkost může zmírnit podráždění a usnadnit dýchání. Jak ten zvlhčovač funguje? No, zvlhčuje, přátelé. Navíc při kašli je důležité si dostatečně odpočinout. Vaše tělo potřebuje sílu, aby mohlo bojovat proti virům a bakteriím, takže se dopřejte klid a nezanedbávejte spánek. Kvalitní odpočinek může dělat divy.

Všechno má svou míru

A na závěr – mějme na paměti, že všechno má svou míru a svůj čas. Pokud kašel přetrvává déle než několik týdnů, stává se příliš bolestivým, nebo pokud si všimnete krev ve výměšku, je načase zastavit se u lékaře. Někdy může kašel signalizovat vážnější zdravotní problémy a není na škodu to nechat odborně posoudit. Také pamatujte, že internet je skvělý průvodce, ale nemůže nahradit skutečnou lékařskou prohlídku. Kašel může být nepříjemný, ale nemusíte v něm plavat sami.

Post-Comment