Můj osobní boj: koncentrát vs květina

Už dříve jsem na tomto blogu zmiňovala, že mám na zahradě skleník plný květin. Je to moje malé ráj na zemi, kde trávím mnoho času. A jako každý zahradník vím, že správná zálivka a výživa rostlin je klíčová. Ale co je lepší - koncentrát nebo květina? Na tuto otázku jsem se snažila najít odpověď po mnoho let své zahradnické praxe. Nevím, kolikrát jsem se ponořila do oddílů v zahradních střediscích, které byly přeplněné různými typy koncentrátů a tajemně vypadajících květin. Nikdy nebylo jednoduché vybrat ten správný. Ale byla jsem odhodlána zjistit, který je lepší - a jestli je vůbec nějaký rozdíl.

Zkusím to s koncentrátem...

Začala jsem svůj experiment s koncentrátem. Bylo to snadné - stačilo smíchat koncentrát s vodou podle pokynů na obalu, nalít ho do konvice a zalévat moji zahradu. Průběžně jsem sledovala, jak se moje rostliny vyvíjejí. Některé byly nadšené, jiné zase ne. Ale celkově vzato se mé rostliny zdály spokojené. Moje květiny kvetly jako o život, listy měly krásnou sytou zelenou barvu a celkový růst rostlin byl rozhodně značný. Alespoň tedy na první pohled.

... pak přichází květina

Poté, co jsem květinám dopřála dostatek koncentrátu, přišel čas vyzkoušet květina. Výběr byl náročný, ale nakonec jsem se rozhodla pro místní bio květina. Postup byl tentokrát trochu náročnější než s koncentrátem - květina musí být nasypána přímo do půdy kolem rostlin a musí se do ní začlenit. To znamená, že všechno zahrnovalo o něco více práce. Ale co se nestane pro krásnou zahradu, že? Časem se mi zdálo, že rostliny začínají reagovat na změnu. Některé květiny byly obzvláště potěšeny a vypadaly opravdu nádherně.

Takže co je lepší?

Po několika měsících mého experimentu jsem došla k závěru: zatímco koncentrát byl pohodlnější a snazší na použití, květina se zdála mít pro moji zahradu lepší dlouhodobý efekt. Rostliny, které byly hnojené květinou, byly zdravější a robustnější, než ty, které dostávaly koncentrát.

Myslím, že důvod je jednoduchý - květina je přirozené hnojivo, které rostlinám dodává širokou škálu živin, které koncentrát často nemá. Koncentrát je sice pohodlný a snadno použitelný, ale jeho účinky jsou často povrchní a krátkodobé. Květina na druhou stranu vyživuje půdu a rostliny na hlubší úrovni, což vede k dlouhodobějším a udržitelnějším výsledkům.

Závěrečné myšlenky

Nezáleží na tom, jestli jste zahradník začátečník nebo pokročilý, koncentrát nebo květina, každá z těchto možností má své klady a zápory. Osobně bych doporučila květinu, pokud hledáte způsob, jak podpořit dlouhodobé zdraví a růst svých rostlin. Ačkoli to vyžaduje více práce, dle mého názoru to opravdu stojí za to.

Ale nezapomeňte, že žádné hnojivo není náhradou za péči a lásku, kterou vkládáte do své zahrady. Takže ať už si vyberete koncentrát, květinu nebo něco mezi tím, důležitou součástí péče o rostliny je věnování času a péče. A já jsem tím dokonale překvapena vždy, když tady ve svém malém zahrádkářském ráji stojím.

Post-Comment